سونی روی ریل بازگشت به موفقیت

سونی با انتشار گزارش مالی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ نشان داده تصمیماتش برای احیای کسب و کارش به خوبی نتیجه داده است.

سونی اخیرا گزارش مالی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ خود را منتشر کرده و به نظر می‌رسد وضعیت این شرکت رو به بهبود است. این شرکت در سه ماهه اول سال نیز با توجه به بازیابی دوباره کارخانه‌های تولید سنسورهای تصویری‌اش روی ریلِ برگشت به اوج قرار گرفته بود.

در سه‌ ماهه دوم سال که از آوریل آغاز و تا پایان ژوئن ۲۰۱۷ ادامه دارد، سونی موفق شده به رقم ۱٫۴۳ میلیارد دلار سود دست پیدا کند که ۲٫۸ برابر بیشتر از درآمد این غول ژاپنی در بازه مشابه سال گذشته است. سونی در این بازه و با دستیابی به چنین سودی موفق شده رکورد سود سه ماهه کل تاریخ خود را بشکند. رکورد قبلی در سال ۲۰۰۷ و با سود ۱٫۱ میلیارد دلاری ثبت شده بود. چنین موفقیتی در سه ماهه دوم و در مجموع نیمه اول امسال نشان‌دهنده آن است که امسال از نظر درآمدی می‌تواند یک سال تاریخی و رویایی برای سونی باشد.

در ثبت این رکورد نقش کارخانه‌های بازیابی شده‌ تولید سنسور دوربین سونی به شدت پر رنگ است. در سال ۲۰۱۶ و پس از زلزله مهیب کوماموتو که اواسط آوریل رخ داد، پنج کارخانه تولید سنسورهای تصویری سونی از کار افتاد و تخمین‌ زده می‌شود که سونی از این اتفاق ۱٫۰۳ میلیارد دلار ضرر کرد.

بهار امسال سونی نقشه‌ی راهی برای بازیابی کسب و کارش در بازارهای مختلف منتشر کرد که در آن توجه ویژه‌ای به بازسازی کارخانه‌ها و صنعت تولید سنسورهای تصویری این شرکت دیده می‌شد. سونی پیش‌بینی می‌کرد با سرمایه‌گذاری دوباره در این بخش می‌تواند موتور کسب درآمدش را باری دیگر روشن کند و حال این پیش‌بینی به واقعیت تبدیل شده است. صنعت تولید نیمه رساناهای سونی، که تولید سنسورهای تصویر سونی را نیز در بر می‌گیرد، نسبت به بازه مشابه سال گذشته ۵۰۱٫۸ میلیون دلار سوددهی بالاتری داشته و سونی انتظار دارد روند رو به رشد این بخش در ماه‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

سونی  اخیرا پیش‌بینی قبلی خود مبنی بر سود ۴٫۵۲ میلیارد دلاری در سال مالی ۲۰۱۸ را تکرار کرده است. ذکر این نکته ضروری است که سال مالی در ژاپن از ابتدای آوریل آغاز و تا پایان مارس سال میلادی آینده ادامه دارد. اگر این پیش‌بینی سونی درست از آب در بیاید شاهد بیشترین سود این شرکت از سال ۱۹۹۸ تا به حال خواهیم بود. دهه نود میلادی به خاطر فروش خوب پلی‌استیشن، که رقیبی نیز نداشت، چه در بخش نرم‌افزاری و چه در بخش سخت‌افزاری برای سونی دهه‌ای طلایی بود.

سونی اعلام کرده است که قصد دارد در سال‌های آینده با روندی آرام به افزایش سود خود ادامه دهد و برای این کار عجله نخواهد کرد.

Call Now Button