سیستم تشخیص چهره آیفون ۸ در نسل آینده گوشی‌های اندرویدی

گرچه شرکت‌های موتورولا و پن‌تک پیش از اپل به استفاده از سنسور اسکن اثر انگشت در گوشی‌های خود اقدام کرده بودند، اما اپل با معرفی همزمان با معرفی آیفون ۵ اس از این قابلیت به صورت تجاری و عمده رونمایی کرد و پس از آن به ترتیب تمامی شرکت‌ها از این روش برای تامین امنیت بیشتر استفاده نمودند. حال و با تمایل دنیای فناوری به سمت هر چه ساده‌تر شدن کارها، به نظر می‌رسد اپل قصد دارد حتی زحمت قرار دادن انگشت روی سنسور را هم از دوش کاربران بردارد و به استفاده از سیستم اسکنر سه بعدی لیزری در آیفون ۸ روی آورده است و احتمالا پس از آن نوبت به گوشی‌های اندرویدی می‌رسد.

البته استفاده از سیستم تشخیص چهره پیش از این هم در گوشی‌های اندرویدی یافت می‌شد و حتی یکی از مانورهای تبلیغاتی سامسونگ در مراسم رونمایی از گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس، تمرکز بر همین سیستم بود. اما در برخی موارد نوع سیستم تشخیص چهره به کار رفته در سیستم عامل اندروید را می‌توان به راحتی و با یک عکس فریب داد. امروز گزارشی از CNET منتشر شد که مدعی است کوالکام معتقد است در سال ۲۰۱۸ بسیاری از گوشی‌های اندرویدی باید از قابلیت تشخیص چهره مشابه با آن‌چه برای آیفون ۸ عنوان شده استفاده نمایند.

 

در حال حاضر چیپست‌های کوالکام نوعی از پردازش سیگنال تصویری و درک عمیق را ارائه می‌دهند، اما این شرکت اعلام کرده که نسل بعدی چیپست‌های اسنپ دراگون از سیستم پیشرفته‌تری برای ارایه عملکرد بهتر استفاده خواهند کرد که توانایی بازسازی اجسام، نقشه برداری از اجسام و البته تشخیص چهره در سطح بالاتر از سیستم فعلی را به برای این پردازنده‌ها به ارمغان می‌آورد.

اما این اعتقاد کوالکام است و باید دید که آیا تولید کنندگان گجت‌های اندرویدی این قابلیت را در محصولات خود به کار می‌گیرند یا خیر. البته حدس ما این است که تصمیم این شرکت‌ها به عملکرد سیستم تشخیص چهره لیزی سه بعدی در آیفون ۸ و موفقیت اپل در این حوزه بستگی دارد، همانند استفاده از لمس سه بعدی که در شایعات عنوان شده بود برخی مدل‌های اندرویدی به این فناوری مجهز خواهند شد، اما با توجه به این که لمس سه بعدی به عنوان یک فناوری کاربردی در گوشی‌های هوشمند معرفی نشد، عملا در دنیای اندروید اثری از آن دیده نمی‌شود.

 

Call Now Button