اپل به دنبال سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری در تولید برنامه‌های تلویزیونی اختصاصی

مطابق گزارش‌های جدید، اپل برای جا نماندن از قافله غول‌های بزرگ صنعت سرگرمی، آستین‌ها را بالا زده و قصد دارد تا سال ۲۰۱۸ با سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری ۱۰ برنامه جدید تلویزیونی تولید کند.

وال‌استریت ژورنال در گزارش جدیدی ادعا کرده که اپل یک میلیارد دلار برای تولید برنامه‌های تلویزیونی اورجینال کنار گذاشته است. به دنبال پخش برنامه‌های «سیاره اپلیکیشن‌ها (Planet of the Apps)» و «کارپول کارائوکه (Carpool Karaoke)» از سرویس اپل موزیک و استقبال نه‌چندان گرم کاربران، اپل تولید برنامه‌های ویدیویی اختصاصی را دوباره در دستور کار خود قرار داده است. ظاهرا اپل قصد دارد تا سال ۲۰۱۸ ده برنامه تلویزیونی جدید تولید کند.

پیش‌تر شنیده شده که «ادی کیو» معاون ارشد خدمات اینترنتی اپل به تولید برنامه‌هایی مانند «بازی تاج و تخت»، سریال پرآوازه شبکه HBO ابراز علاقه کرده است. گفتنی است HBO سال گذشته نزدیک به ۲ میلیارد دلار برای تولید برنامه‌های اختصاصی هزینه کرده بود؛ یعنی دو برابر بودجه‌ای که اپل در حال حاضر برای تولید محتوای تلویزیونی کنار گذاشته است.

برنامه‌های ویدیویی اختصاصی اپل تنها به صورت انحصاری برای مشترکان «اپل موزیک» پخش می‌شوند که خواهی نخواهی گستره مخاطبان محدودی دارد. در گزارش‌ها خاطرنشان شده که اضافه شدن دو مدیر ارشد پیشین کمپانی سونی پیکچرز یعنی «جیمی ارلیچت» و «زاک ون امبورگ» به تیم رسانه‌ای اپل، راه ساخت برنامه‌های تلویزیونی پرمخاطب را برای اهالی کوپرتینو هموار خواهد کرد. این دو مدیر ارشد در ماه ژوئن به استخدام اپل درآمدند و گفته شده که از اوایل اوت فرمان تولید محتوای ویدیویی اپل را در دست گرفته‌اند.

هنوز مشخص نیست که اپل در سال آینده دست به تولید چه نوع برنامه‌هایی خواهد زد، اما با توجه به اینکه حرف ‌و حدیث‌ها از برنامه‌ریزی اپل برای تولید ده برنامه تلویزیونی جدید حکایت دارند، چندان دور از انتظار نیست که در آینده شاهد طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها باشیم. ناگفته نماند که تولید این برنامه‌ها ممکن است با رونمایی از گجت جدید اپل تی‌وی که قرار است از کیفیت ۴K پشتیبانی کند، همراه شود.

بعید به نظر می‌رسد که اپل موزیک میزبان برنامه‌های تلویزیونی آینده اپل باشد و احتمالا این کمپانی به دنبال راه‌اندازی پلتفرم تلویزیونی اختصاصی خود برای پخش برنامه‌هایش است. به همین دلیل می‌توان برنامه‌های تلویزیونی فعلی اپل را پروژه‌ای پایلوت برای فهمیدن مزه دهان مخاطبان قلمداد کرد. اگرچه اپل هنوز در ابتدای راه تولید برنامه‌های ویدیویی است، دور از انتظار نیست که در آینده‌ای نه چندان دور، شانه به شانه غول‌های بزرگ تولیدات چندرسانه‌ای مانند HBO، آمازون و نتفلیکس حرکت کند.

Call Now Button