آیفون ۱۰ بنیانگذار ایده‎های نوین در طراحی نسل‌های بعدی آیفون

اپل در پی ایجاد تحول در طراحی ظاهری گوشی‎های هوشمند نسل آینده است و آیفون ۱۰ نقطه آغاز این تحول به شمار می‌آید.

اگرچه هنوز آیفون ۱۰ به صورت رسمی وارد بازار نشده، با این حال جنجالی‎ترین گوشی هوشمند اپل شناخته شده است. شکی نیست که این مدل از طراحی ویژه‎ای برخوردار است، اما تعداد بی‌شماری از علاقه‎مندان به آیفون نگرانند که مبادا تغییرات پیش آمده در آیفون نسل آینده، از محبوبیتش کم کند. مثلا ممکن است صفحه نمایش بدون حاشیه آن در حالت landscape برای کاربران دردسر ایجاد کند و یا حذف حسگر اثرانگشت از دید کاربران ناخوشایند بیاید و جمع طرفداران آیفون را کاهش دهد.

اما به نظر می‎رسد اپل در تصمیمش برای تغییر ظاهر آیفون تردید ندارد، به گونه‎ای که حتی طراح ارشد اپل (Jony Ive) در گفتگویی با مجله ژاپنی Casa Brutus به تغییر در ظاهر نسل‎های آینده آیفون اشاره داشته و به عقیده او آیفون  ۱۰ بسیار جذاب‎تر از مدل‎های پیشین خواهد بود.

در ادامه جانی آیو به علاقه‌مندان به گوشی‎های هوشمند این قول را داده که اپل با ایده‌‎های خلاقانه و شگفت‎انگیزی به سراغ آیفون‎های آینده خواهد رفت و آیفون ۱۰ دروازه‎ای به سوی ایده‌های بعدی است. البته جانی آیو به جزئیات طرح‎های آینده آیفون نپرداخته و تنها به بیان دیدگاهش در مورد نسل آینده گوشی‌های هوشمند اشاره کرده است. به عقیده او در آینده طراحی ظاهری گوشی‎هاه هوشمند هیچ ارتباطی با عملکرد آن‎ها نخواهد داشت که با این تفاسیر باید گفت آیفون ۱۰ انقلابی در طراحی آیفون‎ها به وجود آورده و اپل قصد دارد در نسل‎های بعدی نیز از ایده‎های جدید برای ایجاد تحول در گوشی‎هایش بهره‎مند شود. ازهمین رو و بر اساس شایعه‎های منتشر شده، این کمپانی در حال راه‎اندازی خط تولید نمایشگرهای کاملا بی حاشیه، در سال آینده است که این امر نقطه عطفی در طراحی گوشی‎های هوشمند به شمار می‌آید.

اما آیا ایده ایجاد تحول در معماری آیفون به تازگی در ذهن طراحان اپل شکوفه زده یا اپل از گذشته به این فکر بوده است؟ به گفته جانی آیو، اپل از دو سال پیش در حال طراحی آیفون ۱۰ بوده که طراحی مشابه آیفون ۶، ۷ و۸ بیانگر این مطلب است که اپل از گذشته در تفکر ایجاد تحول در ظاهر گوشی‌هایش بوده به همین دلیل نگاهش را به نسل آینده آیفون دوخته و توجه چندانی به طراحی این سه مدل نداشته است.

Call Now Button