در تصویر اول وزن دو گوشی را مقایسه می‌کنیم. سبک بودن گوشی جزو ویژگی‌هایی است که کاربران هنگام خرید آن را در نظر می‌گیرند و علاقه دارند گوشی منتخب‌شان حتی‌الامکان سبک‌وزن باشد.

 

 

همان‌طور که در تصویر مشخص است، زد۵ پرمیوم ۱۲ گرم سبک‌تر از آیفون ۶اس پلاس است. این موضوع ممکن است برای کاربرانی که به وزن اهمیت می‌دهند بسیار مهم باشد.

 

ابعاد

در بخش ابعاد در ۷ تصویر گوشی‌های مورد بحث را مقایسه می‌کنیم. در تصویر اول طول دو گوشی را مقایسه می‌کنیم و پس از آن سراغ این موضوع می‌رویم که آیا این گوشی‌ها به‌خوبی در جیب قرار می‌گیرند یا خیر.
آیفون ۶اس پلاس چند میلی‌متر بلندتر از زد۵ پرمیوم است، ولی این اختلاف به‌حدی کم است که می‌توان گفت درواقع این دو گوشی هم‌اندازه‌اند و اختلاف چندانی ندارند.

 

 

طول گوشی متناسب با قرار گرفتن آن در جیب است. هردو گوشی فبلت‌اند و اندازه نسبتا بزرگی دارند، با این حال به‌راحتی در جیب قرار می‌گیرند و مشکلی از این بابت وجود ندارد. اما خب! بیشتر فضای جیب شما را اشغال می‌کنند.

 

 

در دو تصویر بعدی در مورد عرض گوشی‌ها و وضعیت کار کردن یک‌دستی با آنها صحبت می‌کنیم. عرض زد۵ پرمیوم ۲ میلی‌متر کمتر از آیفون ۶اس پلاس است. باز هم، مانند طول دستگاه‌ها، این اختلاف به‌حدی نیست که خیلی مشهود باشد.

 

 

عرض گوشی‌ها معمولا برای کار کردن با یک‌ دست متناسب است، ولی این دو گوشی فبلت‌اند، پس باید این نکته را به ذهن بسپارید که نمی‌توانید انتظار داشته باشید مانند گوشی‌های ۴ یا ۵ اینچی به‌راحتی و همه‌جا بتوانید با یک دست با آنها کار کنید.

 

 

هرچند عرض دو محصول مناسب است، این دو گوشی در دسته فبلت‌ها قرار می‌گیرند و این موضوع باعث می‌شود به این نتیجه برسیم که کار کردن یک‌دستی با آنها دشوار است. اگر در یک فبلت بخواهید به تمام نقاط صفحه نمایش دسترسی داشته باشید، باید به‌ناچار از هر دو دست خود استفاده کنید. البته مشکل فقط این نیست، بلکه حتی ممکن است هنگام تایپ کردن نیز مجبور شوید از دو دست خود استفاده کنید تا سرعت و تسلط بیشتری داشته باشید. دو گوشی مورد بحث، یعنی زد۵ پرمیوم و آیفون ۶اس پلاس، نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هرچند اپل سعی کرده این موضوع را با کمک Reachability در آیفون ۶اس پلاس حل کند و به کاربران کمک کند، همیشه نمی‌توانید روی این ویژگی حساب کنید.

 

 

در عکس پنجم ضخامت دو گوشی را به‌تصویر کشیده‌ایم. مانند سایر ابعاد، در این قسمت نیز دو گوشی پابه‌پای هم حرکت می‌کنند و اختلاف زیادی مشاهده نمی‌شود. آیفون کمی باریک‌تر از زد۵ پرمیوم است، اما باز هم این اختلاف به‌حدی نیست که چندان مشهود باشد.

 

طراحی

در بخش طراحی در دو عکس این گوشی‌ها را مقایسه کرده‌ایم تا ببینیم طراحی آنها به چه نحو است و آیا خوش‌دست هستند یا خیر. البته این تمام ماجرا نیست و در مورد جنس بدنه و زیبایی نیز صحبت می‌کنیم.

طراحی گوشی‌ها فرق چندانی با یکدیگر ندارد و بیشترین فرق در چهار گوشه آنهاست. اپل سعی کرده با انحنا دادن به گوشه‌های آیفون ۶اس پلاس این محصول را با ارگونومی دست سازگارتر کند تا دست کاربر اذیت نشود. این نکته در زد۵ پرمیوم کمتر رعایت شده و تیزی گوشه ها بیشتر حس می‌شود. این موضوع باعث می‌شود دست گرفتن زد۵ پرمیوم کمی از آیفون ۶اس پلاس سخت‌تر باشد.

 

 

از نظر خوش‌دستی هر دو گوشی خوش‌دست هستند، اما باید بگوییم آیفون ۶اس پلاس طراحی بهتری دارد و انحنای گوشه‌های آن سبب می‌شود راحت‌تر در درست جا گیرد و خوش‌دست‌تر باشد. البته فراموش نکنید از آنجا که محل قرارگیری دکمه‌های آیفون در سمت راست بالاست، کار کردن با دست چپ بسیار سخت است و باید آیفون را گوشی راست‌دست بنامیم. پس اگر چپ‌دست هستید، پیشنهاد می‌کنیم زد۵ پرمیوم را در اولویت قرار دهید.

در عکس بعدی در مورد جنس بدنه دو محصول صحبت می‌کنیم. البته ویژگی‌های دیگری هم در تصویر مشاهده می‌کنید که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد.

 

 

جنس بدنه آیفون ۶اس پلاس آلومینیومی است، البته این گوشی برخلاف نسخه قبلی‌اش خم نمی‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد. جنس آلومینیوم بدنه آیفون ۶اس پلاس بسیار باکیفیت است. بدنه این محصول لک و اثر انگشت چندانی جذب نمی‌کند و تقریبا می‌توانیم ادعا کنیم بدنه دستگاه همیشه زیبایی خود را حفظ می‌کند.
جنس بدنه زد۵ پرمیوم از ترکیب شیشه و فلز تولید شده است. استفاده از شیشه در بدنه این محصول سبب زیبایی بیشترش شده، اما خب! از طرف دیگر باعث می‌شود گوشی کمی لیز باشد و امکان سر خوردنش وجود دارد. همچنین جنس بدنه سبب می‌شود اثر انگشت و لک بیشتری نیز جذب شود. زد۵ پرمیوم به‌نسبت به رسیدگی و مراقبت بیشتری نیاز دارد.
زد۵ پرمیوم یک قابلیت استثنایی دارد و آن ضدآب بودن است که البته میراثی در خانواده Z اکسپریاست.

 

تنوع رنگ

 

 

هر دو گوشی رنگ‌های محبوب بازار را دارند و از این حیث کم‌وکاستی مشاهده نمی‌شود. البته اگر دنبال رنگ‌های خاص می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم زد۵ پرمیوم را با رنگ کروم و آیفون ۶اس پلاس را با رنگ رزگلد خریداری کنید.

 

نمایشگر

نمایشگر دو محصول را در چهار عکس مقایسه می‌کنیم. جذابیت این بخش در این است که هر دو محصول یک ویژگی خاص نیز پشت نام صفحه نمایش خود دارند.

 

 

هردو محصول فبلت‌اند و صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی دارند. اما آیفون یک ویژگی بسیار جذاب دارد: زیر صفحه نمایش آیفون تکنولوژی فورس تاچ قرار دارد که بُعد جدیدی در نمایشگرهای لمسی ایجاد کرده است. این ویژگی بسیار جالب است و امکانات بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اگر به دنبال تجربه‌ای متفاوت در کار با نمایشگرهای لمسی می‌گردید، آیفون ۶اس پلاس را به شما توصیه می‌کنیم.

کیفیت نمایشگر زد۵ پرمیوم فوق‌العاده است و این محصول اولین گوشی دنیاست که به نمایشگر ۴K مجهز شده. به‌لطف نمایشگر ۴K، موتور X-Reality و ترایلومینوس (صفحه نمایش با نقاط کوانتومی) رنگ‌ها بسیار عالی نمایش داده می‌شوند. سونی تلاش بسیار کرده تا نمایشگر ال‌سی‌دی زد۵ پرمیوم را طوری طراحی کند که نویز تصاویر و ویدئوها فیلتر شود و محتوا با بالاترین کیفیت برای کاربر نمایش داده شود.

 

 

البته در حالت عادی هر دو گوشی با رزولوشن فول اچ‌دی محتوا را نمایش می‌دهند، اما وقتی پای دیدن فیلم‌ها و تصاویر ۴K به میان می‌آید، زد۵ پرمیوم قدرت خود را به رخ آیفون و سایر رقبا می‌کشد. تلاش سونی برای تغییر پویای رزولوشن نمایشگر ستودنی است. این شرکت توانسته با استفاده از ترفندهای خاصی دو حالت فول اچ‌دی و اولترا اچ‌دی برای نمایشگرش ایجاد کند تا کاربر بتواند در صورت نیاز بین این رزولوشن‌ها سوئیچ کند.

حاشیه‌‌های پنل آیفون بیشتر از زد۵ پرمیوم است و این موضوع در عکس نیز کاملا مشهود است.

 

 

از نظر زاویه دید، نمایشگر IPS هردو محصول بسیار خوب است و زاویه دید خوبی را پوشش می‌دهد. صفحه‌ها زیر نور خورشید خوانا هستند و هنگام نگاه کردن به آنها زیر نور خورشید مشکل خاصی پیش نمی‌آید.

 

 

رنگ‌ها در نمایشگر هردو محصول فوق‌العاده‌اند، کنتراست تصاویر بسیار خوب است و نویز خاصی مشاهده نمی‌شود.

در پایان باید گفت اگر نمایشگر‌های لمسی نیاز شما را برطرف می‌کنند و علاقه‌ای به آزمایش ابعاد جدید ندارید، بهتر است زد۵ پرمیوم و نمایشگر ۴K آن را انتخاب کنید، اما اگر دنبال تجربه‌ای متفاوت می‌گردید، آیفون ۶اس پلاس برای شما تولید شده است.

 

نرم‌افزار

 

 

اندروید بهتر است یا آی‌اواس؟ سوالی بدون پاسخ و کلیشه‌ای! پاسخ این سوال کاملا شخصی است و هرکاربری باید این سوال را از خود بپرسد و خودش جواب را پیدا کند. انتخاب سیستم عامل کاملا سلیقه‌ای است و به مهارت، علم و نیازهای کاربر برمی‌گردد. هیچ‌کدام از دو سیستم عامل مذکور بد نیست و هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. البته اگر دوست دارید در سریع‌ترین زمان به‌روزرسانی‌های سیستم عامل خود را دریافت کنید، باید بگوییم آی‌او‌اس گزینه مناسب‌تری است.

 

سخت‌افزار

روی کاغذ سخت‌افزار آیفون بسیار ضعیف‌تر است، اما به‌دلیل معماری متفاوت و تعامل بسیار خوب سیستم عامل و سخت‌افزار، این گوشی هنگام پردازش‌ها و بازی‌های سنگین کوچک‌ترین مشکلی ندارد و شانه‌به‌شانه زد۵ پرمیوم حرکت می‌کند؛ حتی در مواقعی باید گفت آیفون از زد۵ پرمیوم سریع‌تر عمل می‌کند.

 

 

خوشبختانه ترفندهای سونی برای دعوت اسنپدراگون ۸۱۰ به آرامش جواب داده است و زد۵ پرمیوم حتی هنگام پردازش‌های سنگین داغ نمی‌کند؛ البته دمای بدنه بالاتر می‌رود، اما این مشکل مانند مشکلی نیست که در زد۳ پلاس شاهدش بودیم. درواقع این افزایش دما کاملا طبیعی‌ است و به‌هیچ‌وجه جای نگرانی وجود ندارد. آیفون نیز همین‌طور است: دمای بدنه هنگام پردازش‌های سنگین بالا می‌رود و باید گفت این افزایش دما نیز طبیعی است. البته افزایش دمای بدنه آیفون در بعضی مواقع بسیار بیشتر از زد۵ پرمیوم است و دلیل اصلی آن هم تمام‌فلزی بودن بدنه آیفون ۶اس پلاس است. افزایش دما باعث تولید گرما می‌شود و گرما در فلزات سریع‌تر پخش و بیشتر حس می‌شود. این مسئله سبب می‌شود آیفون ۶اس پلاس سریع‌تر داغ شود و گرمایش بیشتر حس شود. این مشکل در زد۵ پرمیوم کمتر حس می‌شود، چون جنس بدنه‌اش ترکیبی از فلز و شیشه است و گرما در آن کمتر پخش می‌شود.

 

 

حافظه زد۵ پرمیوم ۱ گیگابایت بیشتر از آیفون ۶اس پلاس است، هرچند بیشتر بودن حافظه دلیل برتری این گوشی نیست. وجه تمایز اصلی زد۵ پرمیوم پشتیبانی از کارت حافظه جانبی است که تا ۲۰۰ گیگابایت حافظه بیشتر را در اختیارتان قرار می دهد؛ ویژگی مهمی که در اکثر پرچم‌داران ۲۰۱۵ دیده نشد. این ویژگی سبب می‌شود زد۵ پرمیوم را دوست‌داشتنی‌ترین فبلت ۲۰۱۵ بنامیم.

 

دوربین اصلی

با دوتا از بهترین دوربین‌های موبایل رو‌بروییم. روی کاغذ دوربین سونی قوی‌تر است، اما شاید بهتر باشد با مقایسه عکس‌های این دو گوشی قضاوت کنید دوربین کدام‌یک در شرایط یکسان بهتر عمل می‌کند.

 

 

نکته دیگر این است که آیفون ۶اس پلاس تثبیت‌کننده اپتیکال تصویر دارد. این ویژگی به‌صورت سخت‌افزاری در زد۵ پرمیوم نیست و سونی با استفاده از استیدی شات این ویژگی را به محصول خود آورده است. استیدی شات تکنولوژی تثبیت دیجیتال تصاویر سونی است که در اکسپریاها و DSLRهای سونی استفاده می‌شود. این تکنولوژی تحرکات سنسورهای حرکتی را بررسی و تدابیری اتخاذ می‌کند تا عکس‌ها بدون لرزش و افت کیفیت ثبت شوند. به‌عنوان مثال، برخی نسخه‌های استیدی شات در شرایطی که حس کنند سنسورهای حرکتی در صورت لرزش دست کاربر هنگام عکس‌برداری حرکت می‌کنند، سعی می‌کنند لنز دوربین را خلاف جهت حرکت دهند تا عکس‌ها تثبیت شوند.

 

 

رابط کاربری دوربین هردو گوشی طراحی بسیار خوبی دارد و کاربر در کمترین زمان می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند و نیاز خود را برطرف سازد. اتوفوکوس ۰٫۰۳ ثانیه‌ای زد۵ پرمیوم به شما کمک می‌کند در سریع‌ترین زمان ممکن تصاویر را ثبت کنید. اگر عکاسی جزو علایق شماست، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرچیزی دوربین زد۵ پرمیوم را بررسی کنید.

نمونه عکس‌های دوربین اکسپریا زد۵ پرمیوم و آیفون ۶اس پلاس

 

دوربین دوم

 

 

باید گفت دوربین سلفی آیفون ۶اس پلاس عملکرد بهتری دارد و تصاویرثبت‌شده با آن نویز کمتری دارند. فلاش رتینا نیز به شما اجازه می‌دهد در محیط‌هایی با نور کم عکس‌های بهتری بگیرید. اگر سلفی گرفتن جزو علایق شماست، باید بگوییم آیفون در این زمینه بسیار بهتر از زد۵ پرمیوم عمل می‌کند و گزینه مناسب‌تری برای شماست.

 

ویدئو

 

 

دوربین هر دو محصول ویدئوهای باکیفیتی ثبت می‌کنند و در نوع خود بی‌نظیرند. هردو گوشی می‌توانند بدون محدودیت زمانی ویدئوی ۴K ضبط کنند که در نوع خود بسیار جالب است. اما اگر به دنبال جذابیت‌های بیشتر هنگام ضبط ویدئو هستید، آیفون ۶اس پلاس گزینه بسیار بهتری است.

 

سنسورها

 

 

هر دو محصول سنسورهای کاربردی را درون خود جای داده‌اند. مهم‌ترین سنسور هر دو گوشی سنسور اثر انگشت است که در هر دو دستگاه نهایت سرعت و دقت را دارد. به نظر شما محل قرارگیری سنسور اثر انگشت کدام‌یک بهتر است؟

 

باتری

 

 

از نظر ظرفیت، باتری زد۵ پرمیوم بالاتر است، ولی نمایشگر آن هم باتری بیشتری مصرف می‌کند. اگر هنگام استفاده از گوشی نمایشگر را زیاد روشن نگذارید، باتری این محصول تا یک روز دوام می‌آورد، اما اگر مدت زمان روشن ماندن نمایشگر زیاد شود، سرعت تخلیه باتری افزایش می‌یابد.

آیفون با اینکه باتری ضعیف‌تری دارد، به‌دلیل تعامل خوب سخت‌افزار و نرم‌افزارش، از باتری استفاده بهینه می‌کند و نسبت به زد۵ پرمیوم مصرف پایین‌تری دارد. در هر صورت باتری آیفون نیز در بهترین حالت یک روز دوام می‌آورد.

سونی از شارژ سریع کوالکام در زد۵ پرمیوم استفاده کرده است؛ البته شارژر مخصوص این ویژگی در جعبه محصول موجود نیست و باید آن را جداگانه خریداری کنید. سونی به شما اطمینان می‌دهد آداپتور شارژ سریع زد۵ پرمیوم در ۳۰ دقیقه می‌تواند گوشی را ۶۰ درصد شارژ کند که بسیار شگفت‌انگیز است.

آیفون از این ویژگی برخوردار نیست؛ پس اگر مدت زمان شارژ شدن برایتان مهم است، زد۵ پرمیوم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

Call Now Button