جمع آوری آیفون از بازار ایران؛ خبری که یک شبه بازار را به هم ریخت

دو روز پیش عباس نخعی مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف اعلام کرد گوشی‌های آیفون به‌زودی از بازار ایران جمع آوری خواهند شد اما این خبر بازتاب گسترده‌ای در بازار و البته خبرگزاری‌های خارجی داشته است.

به‌محض اعلام  طرح جمعآوری گوشی‌های اپل از بازار، خبرگزاری‌ها و سایت‌های فن‌آوری اقدام به پوشش این خبر کردند و تقریبا همه پی به جدی بودن این خبر بردند. در همین راستا فروشندگان اپل در هنگام خرید به مشتریان خود توصیه می‌کنند که حداکثر تا دو روز دیگر گوشی‌های خریداری شده را فعال کنند تا به مشکل نخورند. این نمونه اطلاعیه‌ای است که برخی از فروشندگان به مشتریان خود در هنگام خرید ارسال می‌کنند:

این خبر امروز با سخنان قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز جدی‌تر شد. قاسم خورشیدی اعلام کرد که آیین‌نامه‌های اجرایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی هفته گذشته در هیات دولت تایید شده و ۷ سامانه جامع در آیین نامه اجرایی دیده شده که این سامانه‌ها ۳۷ زیرسامانه دارد که سامانه جامع گمرکی، سامانه تجارت و سامانه ارزی از جمله آن‌هاست و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به‌عنوان متولی اصلی این سامانه‌ها تعیین شده است.

خورشیدی همچنین به اجرای طرح رجیستری موبایل و اینکه قرار بود این طرح از ابتدای مرداد ۹۵ به‌طور جدی اجرا شود، پرداخت و گفت: ۲۸ اردیبهشت امسال دو ماه به وزارت ارتباطات زمان داده شد که این طرح نهایی و اجرا شود و با اجرای این مصوبه در جلسه نهم تیرماه جاری قرار شد پایلوت طرح رجیستری موبایل از ابتدای مردادماه آغاز شده و عملیات اصلی آن ظرف یکی دو ماه بعد انجام شود.

وی گفت: طبق قول‌هایی که سازمان تنظیم مقررات داده، امیدواریم تا هفته آینده عملیات رجیستری آغاز شود و در کنار آن انجام طرح رجیستری هزینه جدیدی را به مصرف کننده، فروشنده یا توزیع کننده کالا تحمیل نخواهد کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تایید ممنوعیت استفاده از تلفن آیفون بعد از انجام طرح رجیستری در ایران گفت: براساس قانون امور صنفی و حمایت از مصرف کنندگان هر کالای وارداتی که در کشور توزیع می‌شود، باید شبکه و زنجیره خدمات پس از فروش را داشته باشد که تلفن آیفون مربوط به شرکت اپل نمایندگی رسمی در کشور ندارد و سرویس دهی از این برند حتی اکنون نیز مغایر با قانون است

وی افزود: با آغاز به کار عملیات رجیستری موبایل، به گوشی‌های تلفن همراه آیفونی که جدید وارد مدار مصرف می‌شود، سرویس دهی نخواهد شد مگر اینکه نمایندگی این برند در ایران تاسیس شود، البته ما منع قانونی برای ارایه نمایندگی به این برند را نداریم، مگر اینکه سیاست‌های وزارت صنعت در این زمینه چیز دیگری باشد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به اجرای طرح کد دار کردن (رجیستری) گوشی تلفن همراه در کشور پرداخت و گفت: مرحله آزمایشی این طرح این هفته یا هفته آینده اجرایی خواهد شد.

نکته جالب این است که سایت‌های فن‌آوری  خارجی نیز امروز خبرهای مرتبطی با این موضوع را منتشر کرده‌اند و به نظر می‌رسد در چند روز آینده اپل نیز اطلاعیه‌ای در جواب این اخبار صادر کند.

در همین رابطه نیز غلامحسین کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، در واکنش به اظهارات مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از صدور ابلاغیه جمع‌آوری گوشی‌های برند اپل از بازار خبر داده،‌ گفت: اتحادیه دستگاه مخابراتی موافق مبارزه با قاچاق است اما با روش فعلی مخالف است زیرا کار از طریق کارشناسان پیگیری نمی‌شود.

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی افزود: مبارزه با قاچاق باید در کنار اتحادیه و با همکاری دیگر ارگان‌ها باشد در حالی که اکنون این موضوع بدون مشورت با اتحادیه انجام شده است.

وی گفت: علاوه بر این، اگر ابلاغیه‌ای درباره جمع‌آوری گوشی‌های برندی صادر شده این ابلاغیه باید از طریق اتحادیه به اطلاع اعضاء رسانده شود در حالی که اتحادیه از چنین ابلاغیه‌ای بی‌خبر است.

کریمی گفت: اتحادیه‌، پیگیر موضوع خدمات پس از فروش و نظارت گوشی موبایل است و چگونه چنین طرحی بدون نظر اتحادیه موفقیت‌آمیز خواهد بود؟

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی گفت:‌ در حال حاضر هیچ شرکتی نمایندگی رسمی اپل را در ایران ندارد و درباره برندهای کره‌ای و چینی گوشی موبایل تقریباً نمایندگی به‌صورت مستقیم است.

وی ادامه داد:‌ درباره اپل نیز اگر از اتحادیه مشورت می‌گرفتند نظر اتحادیه این بود که با توجه به پر استفاده بودن گوشی‌های آیفون بهتر است واردکنندگان مجاز این برند مشخص شوند و تعداد دستگاه‌هایی که وارد کرده‌اند همراه با IMEI مشخص شود. زیرا نمی‌توان یک برند پر استفاده را از بازار حذف کرد.

کریمی تصریح کرد: علاوه بر نمایندگی‌های غیرمستقیمی که اقدام به واردات گوشی‌های موبایل اپل می‌کنند، هم‌اکنون ۴ تا ۵ شرکت دیگر نیز در اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی برای درخواست مجوز واردات گوشی‌های اپل تشکیل پرونده داده‌اند که هنوز چیزی به اتحادیه ارائه نکرده‌اند.

چه بر سر بازار خواهد آمد؟

اما در بازار بسیاری از فروشندگان هنوز این خبر را جدی نگرفته‌اند و بیشتر آن را یک شوخی و کاری نشدنی اعلام می‌کنند. البته این موضوع به دلیل طرح مشابهی بود که سال ۸۵ اجرا شد اما نتوانست جلوی قاچاق گوشی موبایل را بگیرد و اندکی پس از اعلام و اجرای آن راه دور زدن طرح که همان عوض کردن IMEI گوشی‌ها بود در بین فروشندگان رواج پیدا کرد و عملا این طرح شکست خورد و به حالت قبل بازگشت. پیش بینی می‌کنیم فروشندگانی که ترس از غیرفعال شدن گوشی‌های آیفون فروخته نشده‌شان دارند سعی می‌کنند آیفون‌ها را برای یک‌بار در شبکه رجیستر کنند تا برای فروششان به مشکلی بر نخورند بنابراین دیگر خبری از گوشی کاملا آکبند اپل در بازار نخواهیم بود.به احتمال زیاد این سخنان می‌تواند تا قبل از اجرای طرح قیمت گوشی‌های اپل را دچار نوسان کند.

قیمت آیفون‌ها در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۵

گوشی ظرفیت قیمت
iPhone 6s ۱۶GB ۲,۳۸۰,۰۰۰
iPhone 6s ۶۴GB ۲,۷۶۰,۰۰۰
iPhone 6s ۱۲۸GB ۳,۱۳۰,۰۰۰
iPhone 6s Plus ۱۶GB ۲,۵۰۰,۰۰۰
iPhone 6s Plus ۶۴GB ۲,۹۱۰,۰۰۰
iPhone 6s Plus ۱۲۸GB ۳,۱۵۰,۰۰۰
iPhone SE ۱۶GB ۱,۶۱۰,۰۰۰
iPhone SE ۶۴GB ۱,۹۳۰,۰۰۰

قیمت آیفون‌ها در تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۹۵

گوشی ظرفیت قیمت
iPhone 6s ۱۶GB ۲,۳۹۰,۰۰۰
iPhone 6s ۶۴GB ۲,۷۳۵,۰۰۰
iPhone 6s ۱۲۸GB ۳,۰۷۰,۰۰۰
iPhone 6s Plus ۱۶GB ۲,۴۶۰,۰۰۰
iPhone 6s Plus ۶۴GB ۲,۸۸۰,۰۰۰
iPhone 6s Plus ۱۲۸GB ۳,۱۰۰,۰۰۰
iPhone SE ۱۶GB ۱,۶۳۰,۰۰۰
iPhone SE ۶۴GB ۱,۹۸۰,۰۰۰

 

Call Now Button