گوگل ارزشمند‌ترین برند دنیا شناخته شد؛ اپل سقوط کرد

برای پنج سال متمادی دیگر عادت‌ کرده بودیم که نام اپل را به عنوان ارزشمند‌ترین برند دنیا ببینیم. اما اکنون مجله گلوبال فاینانس گزارش داده است که کمپانی گوگل گوی سبقت را از اپل ربوده است و در حال حاضر اهالی مانتین ویو ارزشمند‌ترین برند دنیا را در اختیار دارند. این مجله همچنین گزارش داده که ارزش برند اپل نسبت به گذشته حدود ۲۷ درصد کاهش یافته است که قطعا این خبر خوبی برای کوپرتینویی‌ها نخواهد بود. برند اپل را می‌توان یکی از برترین نمونه‌های برندینگ در جهان عنوان کرد. برندی خلاق، نوآور و منحصر به فرد که هرساله با محصولات و سرویس‌های خود چشم جهانیان را خیره می‌کند. اما در طول یک سال گذشته اپل با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است و همین مشکلات شاید تمرکز کافی را از آنها گرفته است. در واقع باید اینطور عنوان کرد که اپل دیگر مانند سابق و مشخصا دوران استیو جابز، دیگر چندان پیشگام در زمینه فناوری نیست و به نوعی به یک کمپانی دنباله رو تبدیل شده است.

کاهش ۲۷ درصدی ارزش برند اپل نشان می‌دهد، که این کمپانی دیگر مانند گذشته نمی‌تواند اعتماد مشتریانش را جلب کند و همچنین درآمد این کمپانی از محصولاتی مانند اپل واچ به حد انتظار نرسید که این خود حکایت از این دارد که اپل در ارائه محصولی ناب و منحصربه فرد به مشتریانش در سردرگمی به سر می‌برد. البته کار برای اپل ممکن است سخت‌تر نیز بشود. زیرا این کمپانی نه تنها باید با رقیب سنتی یعنی سامسونگ رقابت کند، بلکه باید به جنگ کمپانی‌های نوظهور چینی نظیر شیاومی، وان پلاس وان و هواوی نیز برود. بازار چین یکی از منابع اصلی درآمدی اپل محسوب می‌شود اما اپل با کاهش فروش ۲۱ درصدی در این بازار مواجه شده است. مجله گلوبال فاینانس ابراز امیدواری کرده است که اپل با تکیه بر پتانسیل‌های خود بتواند جایگاه پیشین را مجددا بدست آورد. ارزش برند اپل در حال حاضر ۱۰۷ میلیارد دلار است و ارزش برند گوگل به ۱۰۹ میلیارد دلار رسیده است.

آمار و ارقام حکایت از این دارند که ارزش برند اپل در مقایسه با گذشته کاهش یافته است. اما در نگاه شما چطور؟ آیا کاهش ارزش برند اپل را احساس می‌کنید؟ 

 

Call Now Button