حافظه تاشو: باز شدن مسیر ساخت گوشی‌های انعطاف‌پذیر

ساخت گوشی قابل خم شدن و منعطف رویای تولیدکنندگان تلفن هوشمند است. برای ممکن شدن ساخت چنین گوشی‌هایی اجزای تشکیل‌دهنده گوشی باید قابلیت خم شدن داشته باشند. مقاله‌ جدید دانشمندان دانشگاه اِکستر نشان داده که چگونه یک سیستم ذخیره‌سازی ساخته‌شده از گرافن می‌تواند جایگزین فلش مموری‌های فعلی شود. ماده مورد استفاده برای تولید آن ارزان‌تر و ترکیب آن نیز هیبریدی است از گرافِن اُکساید و تیتانیوم اُکساید که اطلاعات می‌تواند تنها در ۵ نانوثانیه (۵×۱۰ ثانیه) روی آن نوشته یا از روی آن خوانده شود. طول این قطعه هیبریدی فقط ۵۰ نانومتر (۰۰۰۰۵/۰ میلی‌متر) و ضخامت آن ۸ نانومتر (۰۰۰۰۰۸/۰ میلی‌متر) است.

گرافن یک لایه نازک کربن است. چقدر نازک؟ نازک‌ترین ترکیب شناخته‌شده تاکنون، با ضخامت فقط ۱ اتم. گرافن همچنین سبک‌ترین ماده شناخته‌شده نیز هست و به‌علاوه، قوی‌ترین ترکیب. به‌عنوان بهترین رسانای الکتریسیته، به‌نظر می‌رسد که گرافن ماده‌ای کامل و بی‌عیب برای استفاده در دیوایس‌های الکترونیکی مانند گوشی‌های هوشمند باشد. نکته دیگر وفور کربن در جهان است به‌طوری‌که تنها هیدروژن، هلیوم و اکسیژن فراوان‌تر از آن هستند.

 

اما با وجود مزایای فراوان گرافن چرا استفاده از آن فراگیر نیست؟ مشکل در فرایند پیچیده تولید آن است زیرا گرافن به‌طور طبیعی در جهان یافت نمی‌شود و باید ساخته شود. گرافنی که اکنون تولید می‌شود فاقد کیفیت لازم برای استفاده تجاری در ابزارهای الکترونیکی است. اما شرکت‌هایی مانند سامسونگ مبالغ زیادی صرف تحقیق و توسعه کرده‌اند تا گرافن با کیفیت کافی برای استفاده در گوشی هوشمند را تولید کنند. علاوه بر مزایای گفته‌شده، گرافن در مقایسه با سیلیکون رسانای بهتری است و می‌تواند الکترون‌ها را سریع‌تر عبور دهد؛ به‌طوری که سرعت عبور الکترون‌ها از گرافن ۱۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه است، ۳۰ برابر سریع‌تر از سیلیکون. سامسونگ چندین پتنت (حق مالکیت اختراع یا نوآوری) در مورد کاربرد گرافن در ساخت ابزارهای الکترونیک ثبت کرده است.

در حالی‌که اوایل سال جاری میلادی، شایعاتی در مورد معرفی گوشی هوشمند انعطاف‌پذیر سامسونگ X در سه‌ماهه سوم همین سال به‌گوش می‌رسید، اکنون سامسونگ تایید کرده است که چنین دیوایسی تا سال ۲۰۱۹ تولید نخواهد شد.

 

Call Now Button