هزینه تمام شده تولید گلکسی اس ۸ برای سامسونگ چقدر است؟

گلکسی اس ۸ در حال حاضر یکی از گران‌ترین پرچمداران موجود در بازار است. اما آیا می‌دانید هزینه تمام‌شده ساخت یک دستگاه Galaxy S8 چقدر است؟

همان‌طور که می‌دانید، گلکسی اس ۸ به‌هیچ‌عنوان گوشی ارزانی نیست و برچسب قیمت پایه حدود ۷۰۰ دلاری، آن را به یکی از گران‌ترین گوشی‌های پرچم‌دار موجود در بازار تبدیل کرده است. اس ۸ حتی از نسل قبلی خود یعنی اس ۷ نیز گران‌تر است. اما ازآنجایی‌که هیچ گرانی‌ای بی‌علت نیست، موسسه IHS Markit گزارش داده که دلیل قیمت بالای گلکسی اس ۸ به نسبت اس ۷ هزینه بالاتر ساخت آن است.

هزینه ساخت نسخه ۶۴ گیگابایت گلکسی اس ۸ حدود ۳۰۱٫۶۰ دلار تمام می‌شود که با افزودن ۵ دلار هزینه‌های اضافی تولید، قیمت نهایی محصول به حدود ۳۰۷٫۵۰ دلار می‌رسد که ۴۳٫۳۴ دلار از گلکسی اس ۷ و ۳۶٫۲۹ دلار از Galaxy S7 Edge گران‌تر است.

متاسفانه قیمت جزءبه‌جزء قطعات به‌کاررفته در ساخت اس ۸ در گزارش IHS Markit ذکر نشده است، اما در این گزارش آمده که ساخت حافظه‌های فلش NAND و DRAM جمعا ۴۱٫۵۰ دلار برای سامسونگ تمام می‌شود. باتری ۳۰۰۰ میلی‌آمپری اس ۸ نیز حدود ۴٫۵۰ دلار قیمت دارد.

تفاوت قیمت نهایی تولید Galaxy S8 با ارزان‌ترین نسخه آن (با قیمت ۷۲۰ دلار) حدود ۴۱۲ دلار است. البته این ۴۱۲ دلار مقدار پولی نیست که به‌عنوان سود به سامسونگ تعلق می‌گیرد، زیرا هزینه‌هایی مانند بازاریابی، حمل‌ونقل و هزینه‌های واردات به هر کشور را نیز باید در نظر گرفت. خرده‌فروشانی نیز که به فروش اس ۸ اقدام می‌کنند قطعا برای سود خالص خود نیز چنددرصد به قیمت اضافه خواهند کرد. همچنین هزینه‌هایی مانند تحقیق و توسعه هم مدنظر هستند؛ خصوصا این که سامسونگ ازجمله کمپانی‌هایی است که معمولا هزینه‌های سرسام‌آوری برای تحقیق و توسعه محصولات خود صرف می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید، در گلکسی اس ۸ از سنسورهای مختلفی مانند تشخیص چهره و عنبیه استفاده شده است و رسیدن به تکنولوژی ساخت و استفاده از چنین سنسورهایی قطعا بدون هزینه نیست و حجم زیادی از منابع مالی طلب می‌کند. و درنهایت هزینه‌های اجرایی کمپانی را نیز باید در نظر گرفت. تمام این موارد بر قیمت نهایی محصول تاثیرگذارند.

اما اگر با خواندن موارد ذکرشده فکر می‌کنید که درصد کمی از سود فروش گلکسی اس ۸ به سامسونگ می‌رسد، باید بگوییم که کاملا در اشتباهید! سامسونگ از فروش خانواده اس ۸ سود بسیار بالایی نصیبش می‌شود؛ هرچند هزینه ساخت اس ۸ به نسبت پرچمداران پیش افزایش یافته است.

Call Now Button