آیفون ۸ و ۸ پلاس دارای بهترین دوربین در بین گوشی‌های هوشمند از نگاه DxOMark

وب‌سایت DxOMark که عملکرد دوربین گوشی‌های هوشمند را مورد بررسی قرار می‌دهد، در جدیدترین بررسی خود اعلام کرده است که آیفون‌های جدید اپل یعنی آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس بهتر از سایر گوشی‌های پرچمدار امسال در زمینه عکاسی عمل می‌کنند.

روی کاغذ، ممکن است مشخصات دوربین به‌کار گرفته در آیفون ۸ و ۷ شباهت زیادی به یک‌دیگر داشته باشد. البته شرکت اپل ادعا می‌کند که از یک سنسور تصویر جدید در گوشی‌های جدید آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس استفاده کرده است و همین موضوع باعث خواهد شد تا عملکرد تصویربرداری در  آیفون‎های جدید نسبت به نسل قبل ارتقا پیدا کند.

DxOMark که در لابراتورهای تخصصی خود، کیفیت دوربین‎های گجت‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ موفق شده است تا دوربین گوشی‌های آیفون ۸ و آیفون ۸ را ارزیابی نماید و آن‌طور که پیداست، هر دو مدل به بهترین دوربین در میان‌های گوشی‌های پرچمدار مجهز شده‌اند.

پیش‌تر، گوشی پرچمدار امسال اچ‌تی‌سی با نام HTC U11 با کسب امتیاز ۹۰ به عنوان بهترین گوشی در زمینه عکس‌برداری توسط DxOMark معرفی شده بود اما آن‌طور که پیداست، پرچمداران جدید اپل توانسته‌اند قدرت‌مندترین محصول ساخت این سازنده تایوانی را به زانو دربیاورند! برای مقایسه با نسل قبل، آیفون ۷ پلاس امتیاز ۸۸ را از DxOMark به دست‌ آورده بود.

پیش از پرداختن به عملکرد دوربین آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس در بررسی DxOMark، بهتر است نگاهی به مشخصات دوربین پرچمداران جدید اپل داشته باشیم:

  • آیفون ۸ پلاس: دوربین دوگانه ۱۲ مگاپیکسلی با دو سنسور با دریچه دیافراگم F1.8 و F2.4؛ سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با دریچه دیافراگم F1.8، لرزش‌گیر اپتیکال دارد. دوربین اصلی از فلاش LED چهارگانه استفاده می‌کند که دو به دو، دو رنگ مختلف دارند؛ دورین اصلی، می‎تواند با رزولوشن ۴Kو نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۲۴۰ فریم بر ثانیه فیلم‎برداری نماید.
  • آیفون ۸: دوربین تکی ۱۲ مگاپیکسلی با یک سنسور با دریچه دیافراگم F1.8؛ این سنسور لرزش‌گیر اپتیکال دارد. دوربین اصلی از فلاش LED چهارگانه استفاده می‌کند که دو به دو، دو رنگ مختلف دارند؛ دورین اصلی، می‎تواند با رزولوشن ۴K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۲۴۰ فریم بر ثانیه فیلم‎برداری نماید.

وب‌سایت DxOMark به آیفون ۸ اپل، امتیاز ۹۲ را داده است و آیفون ۸ پلاس اپل نیز با امتیاز ۹۴ یکه‎تازی می‌کند. بنابر اعلام رسمی لابراتورهایDxOMark، «دوربین آیفون ۸ پلاس بهترین عملکرد را در میان محصولاتی که ما بررسی کرده‌ایم، دارد».

بنابر اعلام رسمی DxOMark، دوربین آیفون ۸ «نوردهی بیشتر، دامنه دینامیکی بهتر و نویز کم‌تری در مقایسه با نسل قبلی یعنی آیفون ۷ دارد». در رابطه با عملکرد دوربین آیفون ۸ پلاس نیز اعلام شده است:

به‌طور کلی، آیفون ۸ پلاس اپل تقریباً یک انتخاب عالی برای برطرف‌کردن نیازهای هر علاقه‌مند به عکاسی با گوشی‌های هوشمند است. ]دوربین[آیفون ۸ پلاس کیفیت تصویر و زوم بسیار خوبی دارد و مناسب افرادی است که نیاز دارند تا به سوژه‌های عکاسی نزدیک شوند؛ همچنین این گوشی حالت «پرتره» این گوشی برای ثبت تصاویر هنری بهترین در نوع خود است. ]دوربین[ آیفون ۸ پلاس، تقریباً در هر زمینه‌ای در نمودارهای ما، بهترین است و به ویژه، بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری پیشرفته این گوشی اجازه می‌دهد تا ]دوربین آیفون ۸ پلاس[ عملکرد بسیار خوبی در ثبت صحنه‌های High Dynamic Range )دامنه دینامیکی بالا) و تصاویر داشته باشد که در آن‌ها، چهره‌ها ]بدون نقص[ تشخیص داده می‌شوند.

باید منتظر ماند و دید آیفون X که در ماه نوامبر به بازار عرضه خواهد شد، چه تفاوت‌هایی نسبت به آیفون ۸ و ۸ پلاس در زمینه عکس‌برداری دارد. البته، شاید پیشتازی آیفون‌های جدید اپل چندان دوام نداشته باشد؛ گوگل در تاریخ ۴ اکتبر (۱۲ مهر) از گوشی‌های پیکسل ۲ رونمایی خواهد کرد و میت ۱۰ هواوی نیز در ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) با لنزهای ساخت Leica معرفی می‎شوند که پیش‌تر رئیس هواوی از عملکرد خارق‌العاده دوربین تعریف کرده بود!

Call Now Button