انتشار بخش‌های جدیدی از خاطرات و تصاویر سفر استیو جابز به ایران در جوانی

اگر شما هم از علاقه‌مندان استیو جابز، اسطوره‌ی اپل باشید، قطعا کتاب خاطرات وی را خوانده اید. حدودا ۴ سال پیش بود که کتاب خاطرات جابز منتشر شد اما در همان روزهای ابتدایی گفته می‌شد که بخش‌هایی از خاطرات جابز در آینده منتشر خواهد شد. حالا بعد از گذشت ۴ سال خاطرات جدیدی از جابز منتشر شده که بخشی از آن، حکایت از سفر استیو جابز به ایران در ۲۵ سال قبل دارد.

ضمیمه جدید خاطرات جابز که روز گذشته توسط گاردین منتشر شده نشان می‌دهد که سه سفر جابز در دوران جوانی در کتاب خاطرات وی قرار نگرفته است. سفر به مصر، یونان و ایران از جمله این سفرها است. اما جابز برای چه به ایران سفر کرد؟ شاید بهتر است پاسخ را در فصل دوم ضمیمه خاطرات جابز و از زبان خود وی مرور کنیم.

تصمیم گرفته بودیم تا کامپیوترهای مک را به صورت رسمی در خاورمیانه نیز عرضه کنیم. ایران بهترین گزینه برای ما بود. کشوری رو به توسعه که جوانان آن هر روز بیش از پیش به استفاده از رایانه های شخصی ترغیب می شوند. علاوه بر این شرکتی با نام داده پردازی ایران، تصمیم به فروش کامپیوترهای مک گرفته بود و تماس های آن ها نیز باعث شد تا جلسه ای با این شرکت داشته باشم. بنابراین در ابتدا به تهران سفر کردم.

بدین ترتیب سفر جابز به ایران در تاریخ ۴ فروردین ۱۳۷۰ آغاز می شود. جابز بنا به صلاح‌دید طرف ایرانی و مشاوره کارشناسان ارشد اپل، تصمیم گرفت تا زمان عقد قرارداد نهایی سفر خود را به ایران رسانه ای نکند. وی بعد از حضور در تهران، احساس خود را درباره این شهر به صورت زیر بیان کرده است:

تصور من از تهران با چیزی که از پیش فکر می کردم تفاوت بسیاری داشت. مهمان نوازی ایرانی ها بی نظیر بود و غذاهای ایرانی نیز به شدت مرا مجذوب خود کرده بود. دوست من، مجید در تهران من را به بخش های دیدنی این شهر برد. تهران به مانند یک شهر مدرن بود و این چیزی فراتر از تصورات قبلی من بود. نماد تهران برج آزادی است و دیدن معماری این بنا من را به شدت هیجان زده کرده بود.

به نظر می رسد عکسی که از حضور جابز در تهران منتشر شده دقیقا منطبق با همین پاراگراف باشد. عکسی که کیفیت آن بسیار پایین بوده اما نشان می دهد که جابز در میدان آزادی حضور پیدا کرده است. در زیر این عکس را مشاهده می کنید.

 

هرچند که جابز از نتیجه جلسه خود با مدیران شرکت ایرانی، در خاطرات خود نگفته است اما از سفر خود به شهرهای تاریخی ایران نظیر شیراز و اصفهان، مازندران و همینطور اهواز گفته است. جابز درباره سفر خود به شمال ایران می‌نویسد:

پیش از سفر به ایران، دوستان زیادی به من توصیه کرده بودند که جاده چالیس (چالوس) را حتما تجربه کنم. جاده چالیس از زیباترین جاده‌های جهان محسوب می‌شد و بسیار به دیدن آن علاقه‌مند بودم. به همراه تعدادی از ایرانیان و با یک اتوبوس بسیار قدیمی تصمیم به سفر به شمال ایران گرفتیم و جاده چالوس انتخاب ما بود. چالوس را می توانم به زیباترین  جاده های اروپا تشبیه کنم. خوشحالی من از دیدن این همه زیبایی را فقط مجید می توانست ثبت کند.

اما به نظر می رسد عکس زیر نیز همان اتوبوس قدیمی باشد که جابز با آن تصمیم گرفت به همراه دیگر ایرانیان به شمال ایران سفر کند.

هنوز بخش های سفر جابز به شیراز و اصفهان منتشر نشده است و قرار است طی روزهای آینده در گاردین منتشر شود.

Call Now Button