ادغام بخش موبایل لنوو در مجموعه موتورولا موبیلیتی

واحد خبر mobile.ir : لنوو هم‌اکنون عنوان بزرگترین تولیدکننده رایانه‌های شخصی در دنیا را به خود اختصاص داده، ولی در عرصه تولید اسمارت‌فون،‌جایگاه خاصی برای لنوو نمی‌توان متصور شد. البته لنوو گوشی‌های خوبی را با برند VIBE تولید نموده، ولی می‌توان گفت بازار این گوشی‌ها در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. از این رو لنوو برای پررنگ کردن حضور خود در عرصه تولید گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۱۴ موتورولا موبیلیتی را رسما به قیمت ۲٫۹۱ میلیارد دلار خریداری کرد. از آن زمان تاکنون گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح بوده مبنی بر اینکه لنوو با بخش موبایل خود — موسوم به Mobile Business Group — چه خواهد کرد. حال پس از گذشت چند ماه از این اتفاق، لنوو در روز چهارشنبه ۲۶ آگوست ۲۰۱۵ ( شهریور ۱۳۹۴) با ارسال بیانیه‌ای به خبرگزاری NDTV Gadgets جزییات بیشتری را از تصمیمات شرکت درباره موتورولا منتشر کرد. طبق این بیانیه، لنوو از این پس تمام فعالیت‌های بخش موبایل خود را در برند موتورولا ادغام خواهد کرد، به این معنی که Lenovo Mobile Group تماما به موتورولا واگذار شده و دیگر وجود نخواهد داشت.

چن ژودانگ (Chen Xudong)، مدیر Lenovo Mobile Group، تنها دو ماه و اندی است که ریاست بخش موبایل لنوو را بر عهده گرفته، ولی به نظر می‌رسد در حال اتخاذ یکی از بزرگترین تصمیم‌های شرکت باشد. به گفته ژودانگ بخش موبایل لنوو به زودی وارد مرحله تجدید ساختار خواهد شد که به موجب آن هم خط تولید و هم برند لنوو در عرصه اسمارت‌فون تغییر خواهند کرد. در نتیجه این اقدام تمام کارمندان Lenovo Mobile Group به استخدام موتورولا درآمده و ریک اوسترلو (Rick Osterloh)، که ریاست موتورولا را برعهده داشت، پس از این پروسه همچنان در مقام خود باقی خواهد ماند. کارخانه و تجهیزات Lenovo Mobile Group نیز به موتورولا واگذار خواهد شد. پس از اجرای این تصمیم، لنوو البته همچنان یک برند موبایلی غیر از موتورولا خواهد داشت که با نام ZUK شناخته می‌شود. این برند را می‌توان مشابه تولیدات شائومی و برند honor هواوی تلقی کرد جایی‌که تنها فروش اینترنتی و غیر فیزیکی برای این برند در نظر گرفته می‌شود. طبق گزارش‌های رسیده، به محض تکمیل پروسه ادغام، برند ZUK به برند اینترنتی پرچمدار لنوو تبدیل خواهد شد و موتورولا نیز به فروش دیوایس‌های رده بالای خود در بازار‌های بین‌المللی — جایی که دامنه نفوذش به مراتب بیشتر از لنوو است — ادامه خواهد داد.

Lenovo

البته بر خلاف گزارش‌هایی که ZUK را «برند اینترنتی پرچمدار» لنوو در آینده معرفی می‌کنند، یکی از سخنگویان لنوو ضمن رد حضور برند ZUK در این ادغام در زمینه ادامه یافتن حیات این برند و ماهیت مستقل آن از گروه لنوو ابزار اطمینان کرده است.: با وجود اینکه ZUK از پشتیبانی لنوو برخوردار است، این برند در حال حاضر به طور مستقل در بازارهای آنلاین در داخل و خارج از چین، با همتایانی نظیر شائومی و هواوی در رقابت قرار دارد. اخیرا اولین اسمارت‌فون ZUK با نام ZUK Z1، که از سیستم عامل سیانوژن ۱۲ بهره می‌برد، با قیمت ۲۸۰ دلار به نمایش گذاشته شد.

« MBG هم‌چنان کسب‌وکار موبایل لنوو را پیش می‌برد، اما برای طراحی، توسعه و تولید گوشی‌های هوشمند به موتورولا وابسته خواهد بود.»

Motorola

در گزارش مالی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ (منظبق با سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵) نیز لنوو به ویژه در بخش اسمارت‌فون‌ها، نتایج نا امیدکننده‌ای گرفت و تنها نقطه قوت این بخش موتورولا بود، که با وجود مشکلاتی که در بازارهای آمریکای لاتین گریبانگیرش شده بود، موفق شد باز هم به فروش قابل ملاحظه‌ای دست یابد. نگاهی به همین نتایج لنوو را در سپردن مسئولیت طراحی و توسعه اسمارت‌فون‌های این شرکت به‌طور کامل به موتورولا متقاعد ساخت .

ترجمه متن کامل بیانیه‌ای که توسط یکی از کارگزاران لنوو به NDTV Gadgets ارسال شده، به شرح زیر است:

باتوجه به شرایط نامطلوب بازار و نتایج مالی که کمتر از حد انتظار بوده، لنوو قصد دارد اقدامات جامع و تعیین‌کننده‌ای را در پیش بگیرد تا در نتیجه آن به کسب‌وکارهای خود سروسامان ببخشد، هزینه‌ها را کاهش دهد و به رشدی پایدار و سود ده بازگردد. لنوو به طور ویژه تصمیم دارد تا ساختار گروه کسب‌وکار موبایل (MBG) را تغییر داده و به توسعه و تولید و ساخت اسمارت‌فون‌های خود نظم دهد تا بتواند قدرت‌های مکمل لنوو و موتورولا را بهتر مدیریت کرده و با سرعت بیشتری به رشد دست یابد. به منظور رسیدن به یک مدل تجاری سریع‌تر و پیراسته، می‌خواهیم از نیروی فروش لنوو در سراسر جهان نهایت استفاده را ببریم و اقداماتی را که در گذشته برای به حداکثر رساندن بازدهی در زنجیره تأمین جهانی شرکت انجام شده بود را تسریع کنیم.

تشکیلات جدید لنوو هرگونه کپی‌برداری را حذف کرده و ما را در موقعیتی قرار می‌دهد که به عنوان یک بازیگر قدرتمند در بازار گوشی‌های هوشمند به رقابت بپردازیم. MBG هم‌چنان کسب‌وکار موبایل لنوو را پیش می‌برد، اما از این پس برای طراحی، توسعه و تولید گوشی‌های هوشمند به موتورولا وابسته خواهد بود. ریک اوسترلو که قبلا ریاست موتورولا را بر عهده داشت، بلافاصله و به شکل مؤثر، رهبری این مجموعه ادغام‌شده — که از این به بعد در کنترل نهادهای حقوقی موتورولا خواهد بود — را به دست خواهد گرفت؛ به این شکل که اوسترلو همچنان گزارش‌های خود را به چن ژودانگ، که سمت ریاست و معاونت ارشد بخش MBG را بر عهده دارد، تحویل خواهد داد.

با وجود آنکه لنوو هنوز در زمینه وضعیت برند موبایل لنوو پس از اتمام پروسه ادغام، ، به طور شفاف اظهارنظری نکرده است اما به کنار گذاشتن کامل این برند نیز بعید به نظر می‌رسد. بخش موبایل لنوو فروش خوبی در چین داشته، هرچند که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی زیان‌ده بود و لنوو را مجبور کرد تا ۳۲۰۰ نفر از نیرو‌های خود را تعدیل کند. به نظر می‌رسد پس از تکمیل فرآیند ادغام، لنوو در مجموع گوشی‌های کمتری تولید کرده و هر مدل بازار خاصی را هدف بگیرد.

mobile.ir News – اخبار موبایل

Call Now Button